İnfertilite (Kısırlık) ne demektir?

Basit olarak kısırlık bir yıl süresince çiftin korunmadan ve normal ilişkiye rağmen gebeliğin elde edilemediği durumdur.

Bebeği olmayan çiftler öncelikle ne yapmalı, Erkek mi kadın mi ilk olarak doktora başvurmalı?
Çocuğu olmayan çiftler ayni süreçte tetkik edilmelidir. Kadınlar bir kadın-Doğum uzmanı erkekler ise bir Üroloji-Androloji uzmanı tarafından eş zamanlı olarak değerlendirilmelidir.
Sigara kısırlık nedeni olabilir mi?

Sigara sperm yapısı üzerinde olumsuz etki yaratır. Yapılan geniş sayıda araştırmalarda sigara kullanan erkeklerde bu tip sorunların daha fazla olduğu gözlemlenmektedir.

Alkol kullanımı kısırlık nedeni mi?

Hayır sosyal anlamda alkol kullanımının spermler üzerinde bir etkisi yoktur. Alkol de uzun süreli ve sık kullanımında sorun yaratır. Ancak sigara alkolden daha zararlıdır.

Kadının yaşı ilerledikçe gebelik şansı azalır mı?

Evet. Yaş ilerledikçe düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilene dek geçen süre uzar. 25 yaşındaki bir kadın genellikle 2-3 ay içinde gebe kalırken, 35 yaşın üzerindeki normal kadınlarda bu süre 6 aydan uzun sürebilir.

Kısırlığın sık görülen nedenleri nelerdir?

Çiftlerde kısırlık erkek, kadın veya her ikisindeki problemlere bağlı olabilir. Kısır çiftlerde problem %40 erkekte, %40 kadında ve % 20 ise her ikisinde beraberdir.

Erkekte sperm sayısının, hareketliliğin veya normal yapıdaki spermlerin azalması, menide hiç sperm olmaması kısırlık nedenidir. Ayrıca iktidarsızlık ve geriye boşalmada kısırlık nedeni olabilir.

Kadında ise yumurtlamanın olmaması, endometriozis, tüplerin tıkalı olması ve rahimde myomlar'ın bulunması en sık kısırlık nedenleridir.

Stres kısırlığa neden olur mu?

Evet. Stres genelde kısırlığın sonucudur. Fakat çok ağır stres yumurtlamada problemlere ve cinsel ilişki sıklığının azalmasına da neden olur.

İnfertilite tedavisi gören çiftlerin gebe kalma şansı nedir?

Bu çiftin kısırlık problemine ve probleminin derecesine bağlıdır. Bazı nedenler çok kolay tedavi edilirken, diğerlerinde gelişmiş tekniklerin kullanılması ve zaman gerekebilir. İnfertilite tedavileri maddi ve manevi sabır gerektirir.

Kabakulak kısırlık yapar mi?

Kabakulak hastalığını ergenlikten sonra geçiren erkeklerin yüzde 30′unda yumurtalıkta şişme ortaya çıkar; virüs yumurtayı da etkiler. Eğer çift taraflı olursa ve sperm hücreleri üreten yumurtalar tamamen zarar görürse kısırlık ortaya çıkar. Bu hastalığı çocuklukta geçirmeyenlerin ergenlik dönemi ve sonrasında kabakulak aşısı olmaları, eğer hastalığa yakalanırlarsa da yumurta iltihabını önleyen ilaçlar kullanmaları gerekir.

Aşılama ne demektir?

Erkeğin laboratuarda meni vermesi sonucu en iyileri seçilip bazı kimyasal maddeler ile hareketlilik arttırılır. Aynı şekilde kadının da yumurta sayı ve kalitesi ilaçlarla artırdıktan sonra aşılama işlemi yapılabilir. Anesteziye ihtiyaç olmadan erkeğin spermi bir çeşit enjektörle kadının rahmine bırakılır ve spermlerin yumurtayı döllemesi beklenir. Bu yöntem hem erkek hem de kadın kısırlığında kullanılır.

Şişmanlık kısırlığa neden olur mu?

Hayır.  Bir çok şişman kadın kısır değildir. Fakat şişmanlık, polikistik over (PCO) hastalığı ve anormal hormon üretimi ile ilişkilidir.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar sonradan gebe kalmakta zorlanır mı?

Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz. Ancak bu hapları kullanmayı bıraktıktan sonra gebeliğin gerçekleşebilmesi için bir kaç ay geçebilir. Özellikle ileri yaş kadınlarda bu durum daha belirgin olup bu etki geçicidir.

Rahim içi araç (spiral) kullananların daha sonra gebe kalmaları zor mudur?

Genellikle bir problem olmaz. Fakat, rahim içi araç kullanmak enfeksiyona yol açarak tüplerde tıkanıklığa neden olabilir. Rahim içi araç kullanırken artan kanama veya ağrı bir problem olduğunu gösterir. Bu yüzden çocuk doğurmamışlarda spiral kullanımı önerilmez.

Çiftler kısırlık nedeni ile bir jinekolog doktora başvurmadan ne kadar beklenmelidir?

Sağlıklı çiftlerin her ay gebe kalma şansı %20'dir. Çiftlerin yarısından çoğu 6 ay içinde gebelik elde eder.
Eğer herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamadan 12 aydır düzenli cinsel ilişkide bulunmanıza rağmen gebelik elde edemiyorsanız, bir an önce doktora başvurmanız gerekir. Doktora hemen başvurması gereken diğer grup ise kadın eşin 35 yaşın üzerinde olduğu çiftlerdir, gebe kalabilme şansı ilerleyen yaşla azaldığı için bu çiftler zaman kaybetmemelidir.

Bu kadar uzun süre beklememesi gereken çiftler var mı?

Eğer çiftler herhangi bir problemden şüpheleniyorsa, örneğin kadın eşin adetleri çok düzensiz veya yoksa, enfeksiyon öyküsü veya adet kanamaları ve ilişki sırasında şiddetli ağrı yakınması varsa, erkek eşte ise inmemiş testis, testislerden geçirilmiş operasyon veya testislerde yaralanma öyküsü varsa doktora hemen başvurmak gerekir.

Çiftler jinekolog doktora beraber mi gitmeli?

Çocuk sahibi olamamada problem kadında, erkekte veya her iki eşte de birden olabileceği için özellikle ilk vizite çiftlerin birlikte gelmeleri önerilir.

Tup bebek Tedavisi için ne zaman gelmeliyim?

Tedavi için adetinizin 2. veya 3. günü gelebilirsiniz.

Gelmeden önce yaptırmam gereken testler var mı?

Klinik olarak doktorlarımız hasta ile yüz yüze görüşüp ilk muayenesini yaptıktan sonra gerekli tahlilleri istemektedir.

Kliniğe gelirken neler getirmeliyim?

Daha önce yapılmış olan tüm test sonuçlarınızla birlikte gelmenizi öneriyoruz. 

Cinsel estetik ameliyatı ihtiyacı olan hastaların şikayetleri nelerdir?

Bu hastaların öncelikli olarak estetik açıdan sorunları bulunmaktadır. Fiziki görünümdeki sorun da hastanın psikolojisine olumsuz etki etmekte, cinsel ilişki sırasında konsantre olamama gibi problemler karşımıza çıkmaktadır. Yine vajinanın geniş olduğu durumlarda, cinsel haz alamama, vajen içinden ses gelmesi, labiumların kıvrılarak vajen içine girmesi ve ağrı yaratması, yine kıyafetlerde ve mayo giyerken sorun yaşamaları sayılabilir.

Cinsel estetik problemlerin nedeni nelerdir?

Başta genetik ve yapısal nedenler, aşırı kilo alıp verme, normal doğum, fazla sayıda doğum, bebeğin iri olması, sık kürtaj başlıca nedenlerdir

Dogum yapmamis bayanlarda vajen daraltma ameliyatı ya da labioplasti ameliyatı yapılabilir mi?

Yapisal nedenler, genetik nedenlerle vajeninanın geniş olduğu durumlar, ya da labiaların sarkık olduğu durumlar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Hatta bazı bakire bayanlarda bile labialarda sarkıklık olmaktadır. Bu operasyonlar doğum öncesinde, labioplasti ise bakire bayanlarda da yapılabilir. Kızlık zarı ile bir ilgisi yoktur ve zarar vermez. Bu kişiler ileride normal doğum yapabilir.

Düşük Yaptıktan Ne Kadar Sonra Tekrar Gebe Kalabilirim?

Düşük yapmış olan kişilere düşükten sonra 3 ay korunması önerilir? daha sonra gebe kalabilirsiniz.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Tekrar Adetlerim Başlar?

Doğumdan sonra emzirmeyen kadınlarda adetler genellikle 1-2 ay sonra başlarsa da 6 aya kadar gecikebilir. Emziren annelerin ise zaten doğumdan sonra 6 aya kadar adet görmesi beklenmez hatta 18 aya kadar da adet görmeyebilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta adet görmemeniz sizin gebe kalamayacağınız manasına gelmez! Yani doğumdan sonra adetleriniz başlamasa da yumurtlama başlayabilir ve gebeliğe sebep olabilir. O yüzden gece dahil çok sık ve düzenli emziriyorsanız doğumdan 3 ay sonra doktorunuzun önerdiği size uygun bir korunma yöntemi ile korunmalısınız. Düzenli ve sık emzirmiyorsanız doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalısınız.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Adetler Başlar?

İlk adet kanaması ortalama 3. aydan sonra başlar. Doğumdan sonraki ilk 1-2 ayda kırk sonu da denilen adet kanamasına benzer bir kanama olabilir. Bu kanamanın olması artık adetlerin başladığını ve mutlaka düzene gireceği manasına gelmez. Bebeğini düzenli emziren kadınlarda genellikle doğumdan sonra ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamak gerekir? zamanla düzene girecektir. Emzirenlerde bazen 1 yıl hatta 18 aya kadar adet görülmediği de olabilir.

Fakat adet görmemek yada emzirmek gebe kalmayı her zaman engellemez o yüzden korunmanız gerekir. Gece dahil çok düzenli emzirenler: Doğumdan 3 ay sonra korunmaya başlamalı. Aralıklı yada düzensiz emzirenler: Doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalı.

Doğumun Yaklaştığı Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler doğumun birkaç gün yada hafta sonra başlayacağının işareti olabilir.

1. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesindendolayı daha rahat nefes almaya başlarsınız.

2. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesi mesanenin sıkışmasına ve daha sık idrar yapmanıza neden olur.

 3. Bebeğin inmesiyle karnınızın şeklinde değişiklik farkedilebilir.

4. Nişan gelmesi doğumun yaklaştığını gösterir.

5. Muayenede rahim ağzında yumuşama? silinme? açılma farkedilmesi.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancılarının Farkı Nedir?

Yalancı doğum sancılarına “Braxton Hicks kontraksiyonları” denir. Bunlar gebellikle son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar? fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.

- Yalancı ağrılar düzensizdir? sabit aralıklarla gelmezler? önceden geleceğini tahmin edemezsiniz. Gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.
- Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şidddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.

- Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle yada hareket etmekle geçer fakat gerçek ağrılar geçmez.
- Gerçek ağrılar 30 – 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir? genellikle daha kısa (15 – 20 saniye) sürer
- Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.

Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin yada zaten yatıyorsanız kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Kaç Haftadan Önceki Doğumlar Erken Doğumdur?

Normalde gebelik 40 hafta sürer fakat 37 haftanın üzerindeki doğumlarda normal zamanında olmuş kabul edilir ve 37 haftadan önceki doğumlar erken doğum olarak kabul edilir.

Sezaryenin Riskleri Nelerdir?

Sezaryen karın yoluyla yapılan bir ameliyattır ve her ameliyat gibi bazı riskler taşır.

 Bunlar:
- Kesi yerinde enfeksiyon
- Normal doğuma göre daha fazla kan kaybı olur
- Ameliyat sıransında karındaki diğer organların (barsak? mesane..) yaralanması riski vardır
- Karında ameliyata bağlı yapışıklıklar oluşabilir
- Hastane daha fazla kalmayı gerektirir
- Annenin tamamen iyleşmesi ve normal hayatuıan dönmesi daha geç olur
- Sezaryen sırasında verilen anestezi ve kullanılan ilaçölarla ilgili problemler olabilir
- Sezaryen sırasında anne ölümü oranı normal doğuma göre daha fazladır
- Sezaryenle doğan bebeklerde solunum problemlerine daha sık rastlanır
- Bebeğin anesteziden etkilenme riski vardır

Myom Doğumda Problem Yaratır Mı?

Küçük (3-5 cm) myomlar genellikle doğumda bir problem yaratmazlar. Büyük myomlar ise eğer doğum kanalına yakın ve bebeğin geçiş yolunu engelliyecek şekilde rahim ağzını kapatıyorsa sezaryen gerektirebilirler.
Az da olsa doğumdan sonra rahmin kasılmasının myomdan dolayı zorlaşması yüzüzden fazla kanama olma riski vardır.

Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim? Ara Vermeden Gebe Kalırsam Bebeğe Zararı Olur mu?

Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi hemen geri kazanırsınız? belli bir süre geçmesi gerekmez.
Hapları kestikten hemen sonra gebe kalmanızın da bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Gebe kalmak için ara vermenize? belli bir süre geçsin diye beklemenize gerek yoktur.

Gebelikte Sigaranın Zararları Nelerdir ?

Gebelikte sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Sigaranın vereceği başlıca zararlar:
- Düşük doğum ağırlığı? prematurite
- Bebeğin akciğer gelişimi daha zayıf olur? doğum sonrasında sıkıntı riski artar.
- Bebeğin doğumdan sonra erken dönemde ölme riski 2 kat artar.
- Bebeğin doğumdan sonra hasta olma oranı artar.
- Bebeğin eşinin erken ayrılma (dekolman? ablasyo) riski artar.
- Sigara içenlerde düşük yapma riski de artar.

Gebelikte Bacaklarda Ağrı

Gebelikte en sık rastlanan problemlerden birisidir. Doğumdan sonra geçecektir.
Bu ağrıları gidermek için egzersiz yapmak? bol sıvı almak? ayakta çok durmaktan kaçınmak faydalı olabilir

Gebelikte Kabızlık

Gebelikte artan hormonların (progesteron) etkisi ve büyüyen uterusun baskı yapması sonucu kabızlık (konstipasyon) çok sık görülür. Bol sıvı almak? düzenli ve bol lifli beslenmek? egzersiz yapmak kabızlık şikayeti olanlara faydalı gelecektir.

Gebelikte Demir ve Vitamin Hapı Kullanmalı Mıyım?

Gebelikte kesinlikle önerilen folik asit alımıdır. Gebelikten önce folik asit kullanılmaya başlanır ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca günde 0.4 mg folik asit almaya devam edilir. Her gebeye anemi (kansızlık) yoksa bile günde en az 60 mg demir takviyesi verilmelidir. İyi ve dengeli beslenen bir anne adayına vitamin takviyesi vermek de şart değildir? ancak dengeli beslendiğinden şüphe varsa verilebilir.

Gebelikte Folik Asiti Ne Kadar Kullanmalıyım?

Gebe kalmayı planladığınız andan itibaren (gebelikten önce) folik asit günde 400 mikrogram (mcg) kullanmaya başlamalısınız ve gebeliğin 12. haftası bitene kadar buna devam etmelisiniz.Gebelikte bu şekilde folik asit takviyesi bebekte nöral tüp defekti (anensefali? spina bifida v.b) yani omuriliğinde doğumsal anomaliler (sırtında oluşacak sinirsel anomaliler) oluşma riskini azaltır.

Daha önceki gebekliklerinde nöral tüp defekti oluşmuş bebek öyküsü olan kadınlarda ve diabeti olanlarda esk fazla olduğu için folik asit günlük dozu 4000 mikrogram olacak şekilde verilir.

Bebek Hareketlerini Ne Zaman Hissetmeye Başlarım?

Bebek hareketleri 18 – 25 haftalar arasında hissedilmeye başlanır. İlk gebeliklerde daha geç hissedilirken? ikinci-üçüncü gebeliklerde daha erken haftalarda hissedilir.

Bebek Hareketlerini Nasıl ve Ne Kadar Saymalıyım?

Bebek hareketlerini saymak bebeğinizin durumu hakkında fikir vermesi açısından önemlidir.
Bebek hareketlerini sayma konusunda çeşitli yöntemler önerilmiştir. Bunlardan en sık kullanılanlardan birisi:
“Bebeğinizin hareketlerini saymaya başlayın ve saati not edin. Bebeğinizin 10. hareketini saydığınızda en fazla 2 saat geçmiş olmalıdır. 2 saatten daha önce 10 hareket yapması normal kabul edilir.”

Bebeğiniz 2 saatte 10 kere hareket etmemişse bir kaç saat sonra tekrar sayın. ikinci sayımınızda da aynı şekilde 2 saatte 10 kereden az hareket ederse doktora başvurmalısınız.
Bebeğiniz 2 saatte 10 hareket etmesine rağmen hareketlerinde son günlerde önemli bir azalma farketmişseniz bu durumda da doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte Yolculuk Yapabilir Miyim? Uçağa Binebilir Miyim?

Sizin gebeliğinize has doktorunuzun belirttiği bir problem yoksa normal bir gebelikte yolculuğun bir sakıncası yoktur. Gebeliğin her döneminde yolculuk yapılabilir fakar ikinci trimester (4-6 aylar) daha uygundur.

Uçak Yolculuğu da gebelikte yapılabilir. Bazı hava yolları 8 aylıktan sonra gebeleri kabul etmemektedirler. Günümüzde büyük hava yollarının uçaklarında kabin içi basınç ayarlaması vardır bunlarla yolculukta bir sakınca yoktur fakat bazı özel küçük uçaklarda bu özellik olmayabilir bunlar sakıncalı olabilir sizin için.

Uçak yolculuğı sırasında maruz kalınan kozmik radyasyon bebeğe zarar verebilecek dozun (20 millisievert – 2 rem) çok altındadır.

Gebelikte uçak yolculuğunun sakıncalı olabileceği durumlar:
- Erken doğum riski yüksek olduğu tespit edilen gebelikler
- Gebelikte tansiyon yüksekliği
- Gebelikte kanama
- Orak hücreli anemisi olanlar
- Önemli kalp hastalığı (siyanotik) olanlar

Gebelikte deniz yolculuğu

Gebelikte deniz yolculuğu yapılabilir fakat geminin hareketlerinin aşırı bulantı ve kusmaya neden olabilemsi açısından dikkatli olmalısınız.

Gebelikte Kafein (Kahve? Çikolata v.b) Sakıncalı Mı?

Gebelikte aşırı kafeinin (kahve ? bazı çaylar. kola ve çikolatadan alınabilir) sakıncalı olabileceğii konusunda bazı çalışmalar vardır. Hayvanlarda yapılan öalışmalarda düşük riskini arttırabildiği? erken doğuma sebep olabildiği? doğumsal anomalileri arttırabildiği hatta gebe kalmayı zorlaştırabildiği (infertilite) gösterilmiştir.
Her içecek yada yiyecekteki kafein oranı farklılık gösterir. Burada bahsedilen aşırı dozdan kasıt genellikle günde 150 mg’dan fazla kafein olmakla beraber gebelerin kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalarında fayda vardır.

Gebelikte Neleri Yemek Sakıncalıdır?

Gebelikte yemekten kaçınılacak bazı yiyecekler:
- Çiğ et
- Çiğ yumurta
- Fazla civa içeren balıklar
- Çiğ deniz ürünleri
- Pastörize edilmemiş süt ve bundan yapılan peynirler
- Yıkanmamış meyve ve sebzeler

Sabah Bulantılarını Azalmak İçin Neler Yapabilirim?

- Yataktan kalkmadan bisküvi? kraker? kızarmış ekmek gibi kuru şeyler yenmeli
- Az ve sık yemek yenmeli
- Soslu? yağda kızartılmış? çok şekerli sulu gıdalar alınmamalıdır
- Haşlama patates? ekmek? yumurta? peynir? yoğurt? pirinç pilavı? makarna? yenebilir
- Sodada faydalı olabilir

Bacak Kramplarını Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?

Gebelikte artan kiloya bağlı yada büyüyen rahmin sinir ve kan damarlarına bası yapmasına bağlı bacak krampları çok sık rastlanan şikayettir. Bunları azaltmak için bazı öneriler:
- Egzersiz yapmak (baldırları gerdirecek hareketler)
- Bacaklarınızı yükseğe koyarak dinlenmek
- Bacaklara? baldırlara ve ayaklara masaj yapmak
- Bacaklara sıcak uygulamak

Bunlara rağmen geçmeyen kramplarda doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte Mide Yanması Şikayeti Neden Olur?

Gebelikte hormonların artması ve rahmin büyüyüp mideye bası yapması mide yanmasına (göğüs – kalp bölgesinde yanma olabilir) sebep olabilir. Artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusuyla birleştiği bölgedeki girişi gevşer ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı kaçar? yanma şikayetine sebep olur. Rahminde giderek büyüyüp mideye bası yapmasıyla bu şikayetler gebeliğin son aylarında daha da artar.

Mide yanmasını azaltmak için:

- Bir seferde çok yemek yeride? sık sık az miktarda yemeli.
- Ilık süt mide yanması şikayetinize iyi gelebilir.
- Kızartmalar? aşırı yağlı? baharatlı yiyecekler bu şikayetleri arttırır? bunlardan kaçının.
- Sıkı giyecekler giymeyin.
- Yüksek yastık kullanabilirsiniz.
- Doktorunuzun önereceği mide asitini giderici ilaçları kullanabilirsiniz.

Plesentanın aşağıda olması nedir?

Plasentanın (bebeğin eşinin) rahmin alt tarafında yani rahim ağzına yakın olması durumudur. Gebeliğin beşinci – altıncı aylarında tespit edilmişse daha ilerleyen aylarda yukarı doğru çıkabilir. Fakat bazen yukarı çıkmaz ve aşağıda kalır buna plasenta previa denir. Eğer doğum zamanı geldiğinde plasenta rahim ağzını tamamen kapatacak şekilde duruyorsa normal doğum olamaz? sezaryen gerekebilir. Az veya çok miktarda kanamaya sebep olabilir? kanama az da olsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Ertesi gün hapı (norlevo) kullanmama rağmen gebe kaldım? bebeğe zarar verir mi bu hap?

Ertesi gün hapları (norlevo)gebelikten yüksek oranda korur fakat yüzde yüz koruma sağlamaz. Bu hapı kullanmasına rağmen gebe kalanlarda gebelikle ilgili bir anormallik yaptığı görülmemiştir.

Spiral varken gebe kaldım? bebeğe zarar verir mi?

Öncelikle normal rahim içerisinde bir gebelik mi yoksa dış gebelik mi oluşmuş bunun araştırılması gerekir ultrasonla. Eğer rahim içerisinde normal bir gebelik varsa ve gebeliğin başlarındaysanız spiral çekilebilir fakat spiral çekilirken düşük olma riski vardır. Spiralin gebeliğin ilerleyen aylarında çekilmesi zordur ve içeride kalırsa ileri gebelik aylarında zarların yırtılması ve su gelmesi gibi sıkıntılar oluşabilir. Yani spiralin çekilmesi de risklidir içeri de kalması da.

Kürtaj olduktan ne kadar sonra adet görürüm?

Genellikle küretaj işleminden 3-4 hafta sonra (bazen bir buçuk ayı bulabilir) adet görülür.

Spiral takılıyken gebelik olabilir mi?

Diğer doğum kontrol yöntemleri gibi spiral de gebelikten yüzde yüz koruma sağlamaz. Spiral kullanan kişilerde de çok nadiren gebelik oluşabilmektedir.

Tüplerin bağlanması adet düzensizliği yapar mı?

Tüplerin ameliyat ile bağlanması (tüp ligasyonu) adet görmeyi engellemez veya adet düzensizliğine sebep olmaz.

Tüplerim bağlanırsa adet görür müyüm?

Evet. Tüplerin ameliyat ile bağlanması (tüp ligasyonu) adet görmeyi engellemez veya adet düzensizliğine sebep olmaz.

Spiral ne zaman takılır?

Spiralin takılması için şart olmamakla beraber genellikle adet dönemi tercih edilir çünkü bu dönemde rahim ağzı gevşek olacağı için ağrı az olur. Ayrıca bu dönemde gebelik ekarte edilmiş olur.

Yumurtlama ve döllenme sırasında kanama olur mu?

Kadında yumurtlama veya yumurtanın döllenmesi esnasında genellikle kanama olmaz. Fakat döllenmiş yumurtanın bir kaç gün sonra rahime yerleşmesi sırasında bazen kanama olabilir buna implantasyon kanaması denir.

Stres gebe kalmamı zorlaştırır mı?

Stres kadınlarda adet düzensizliği yapabilir ve bu da gebe kalmayı zorlaştırabilir. Ayrıca stres cinsel isteği azaltarak ilişki sıklığını azaltır ve bu şekilde de gebeliği zorlaştırabilir.

Yaşım ilerledikçe gebe kalmam zorlaşır mı?

Yaşın ilerlemesi erkeklerin üreme yeteneğinde kayda değer bir etki yapmaz fakat kadınlarda 35 yaşında sonra üreme yeteneğinde giderek azalma olur.

Gebelik için ne kadar sıklıkla ilişkiye girmeliyiz?

Yaklaşık olarak haftada 2 kez ilişkiye girilmesi gebelik şansını arttıracaktır. Özellikle adet döneminin orta zamanlarında yumurtlama olacağı için bu dönemde ilişki daha faydalı olacaktır.

Rahmin geriye dönük olması gebelik sırasında problem yaratır mı?

Hayır. Rahmin geriye dönük olması kadınların yaklaşık %15-20′sinde rastlanan bir durumdur ve gebelik sırasında herhanghi bir problem yaratmaz. Gebe kalmayı zorlaştırıcı bir etkisi de yoktur.

Adetlerin düzensiz olması gebe kalmayı zorlaştırır mı?

Adetleri çok düzensiz olan kişilerde genellikle yumurtlama da düzensiz olduğu için gebe kalmak zorlaşabilir. Fakat bu kadınlarda başka bir hastalık yoksa çoğunlukla kendiliğinden veya ilaç tedavisiyle gebelik oluşması mümkündür.

Adetlerimin çok sancılı olması gebe kalmamı zorlaştırır mı?

Hayır. Adetlerin sancılı olması (dismenore) sık rastlanan bir durumdur fakat bu gebe kalmayı zorlaştıracak bir problem değildir.

Rahim ağzı yakılmasından (koterizasyon) ne kadar sonra gebe kalmalıyım?

Rahim ağzı yakılması (koterizasyon) veya dondurulmasından (kriyoterapi) sonra gebelik için 3 ay beklemeniz uygun olur.

Tüplerimi bağlattım tekrar açtırabilir miyim?

Tüpler ameliyatla bir kere bağlandıktan sorna tekrar açma ameliyatı yapılsa bile pek başarılı olamamaktadır ve gebelik şansı düşük olmaktadır. Tekrar gebelik için en uygun yol tüp bebek (IVF) olacaktır.

Sivilce ilacı kullanırken gebe kalabilir miyim?

Sivilce tedavisi amacıyla verilen Roaccutane (isotretinoin) isimli lacı kullanırken gebe kalmak sakıncalıdır? bebekte ciddi defektlere yol açabilir. Bu ilaç bittikten sonra en az bir ay (mümkünse 3 ay) gebe kalmamanız gerekir.

Tetracycline veya Doxicycline gibi diğer sık kullanılan sivilce ilaçlarını da gebelik sırasında kullanmak sakıncalıdır. Bu ilaçlar bittikten hemen sonra gebe kalınabilir.

Smear testi aldırmak gebeliği engeller mi?

Hayır smear testi aldırmak hamile kalmayı etkilemez? bir zararı yoktur.

Spiral çıkarıldıktan ne kadar sonra gebe kalabilirim?

Spiral rahim içerisinde ne kadar uzun süre kalırsa kalsın çıkarıldıktan hemen sonra gebelikten koruyucu etkisi biter. Spiral çıkarıldıktan hemen sonra gebe kalmak mümkündür ancak bu gebelik spiral taktırmamış kadınlarda olduğu gibi hemen ilk aylarda gerçekleşmeyebilir.

Doğum kontrol hapı gebeliğe veya bebeğe zarar verir mi?

Doğum kontrol hapını ne kadar uzun süre kullanmış olursanız olun bıraktıktan sonra ara vermeden hemen gebe kalmanızda bir sakınca yoktur? bunun gebelik ve bebej üzerine olumsuz bir etkisi olmaz. Hatta doğum kontrol hapı kullanırken kazayla gebe kalanlarda bile bir yan etkisi görülmemiştir.

Myom alınması (myomektemi) ameliyatı geçirenler gebe kalabilir mi?

Myomektomi ameliyatı geçiren kişilerin başka bir problemleri yoksa daha sonra gebe kalma şansları vardır. Bu kişilerin doğumları genellikle sezaryen ile gerçekleştirilr? bu konuda doktorunuza danışmanız gerekir.

Gebelikte bel ağrısını azaltmak için neler yapabilirim?

Gebelik sırasında bel ağrısını azaltmak için alınabilecek bazı önlemler işe yarayabilir:
- Yüksek topuklu ayakkabı giyinmekten kaçının.
- Çok ağır eşyalar taşımayın ve mümkünse iki kolunuza eşit ağırlık düşecek şekilde iki parça şeklinde taşıyın. Ağırlık vücudunuzun tek tarafına binmemeli.
- Otururken ve yatarken vücudunuzu yastıklarla destekleyebilirsiniz.
- Egzersiz yapmak bel ve eklemlerinizi güçlendirerek ağrıyı önler.
- Sıcak uygulama ağrıyan bölgeyi rahatlatabilir.
- Bütün bu önlemlere rağmen şiddetli ağrınız varsa doktorunuza başvurmalısınız.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Doğum kontrol haplarının içerisinde bulunan progesteron hormonu vücutta su ve tuz tutulumuna, dolayısıyla ödem ve şişliğe neden olabilir. Östrojen hormonu beyinde açlık merkezine etki ederek iştah artışına sebep olabilir, ancak şu an piyasada bulunan düşük doz östrojen içeren hapların iştah artışına ve kilo alımına neden olmadığı belirtilmektedir.

Doğum Kontrol hapı kullanılırken hap içilmesi unutulduğunda ne yapmalıdır?

Eğer tek bir hap içilmesi unutulmuşsa en kısa zamanda unutulan hap içilmeli ve takip eden haplara yine aynı saatte ve gününde devam edilmelidir. Ek bir doğum kontrol yöntemi uygulanmasına gerek yoktur. Eğer ardarda 2 gün hap içilmesi unutulursa takip eden 2 gün 2’şer tane hap alınır ve ek bir korunma yöntemi uygulaması önerilir. Eğer 2’den fazla hap içilmesi unutulursa paket kullanımı sonlandırılmalıdır.